fbpx

Raf Koruması

temesist depo ve raf sistemi

Raf sisteminde ayak profillerinin korunmasına önem verilmelidir. Aktarma koridorlarında, köşe pozisyonlarında ve kapı yollarının karşısında duran ayaklar özellikle çatallı forkliftler tarafından ya da diğer hareket halindeki trafikten kolayca hasar alabilir. Ancak pek çok yöntemle de korunabilir;

a) Yere monteli ayak korumalar en bilinenidir ve raf ayağının hemen önünde yere dübel ile bağlanırlar.

b) Rafa monteli sütun takviyesi ya da darbe dağıtıcıları, çarpma noktasının etkisini azaltabileceği gibi tesadüfi hasarları da minimize eden düşük maliyetli bir metodtur.
Diğer metodlar beton katışık dikmeler gibi unsurları içermektedir, ancak hangi koruma metodu uygulanırsa uygulansın, eğitimsiz ve dikkatsiz forklift operatörleri yüzünden raf sistemlerinin hasar görmesi yine de mümkündür.

Travers Emniyet Pimleri

Bunlar, traverslerin yanlışlıkla yerinden çıkmasına engel olacak tertibatlardır. Traversin entegre bir parçası olabileceği gibi ondan ayrı bir parça da olabilir. Bu kilitler belli bir yük ağırlığına kadar işe yarar, belli bir ağırlıktan sonra bükülür ya da yerinden çıkar. Tüm eksik ya da bükülmüş bağlantı kilitleri tespit edilmeli, nedenleri tahkik ve tayin edilmeli ve yapıya esaslı bir zarar verip vermediği belirtilmelidir.

YUKARI