fbpx

Palet Sistemleri

temesist depo ve raf sistemi

Palet Sistemleri

Palet, üzerinde bulunan malzemelerin bir arada ve tek bir birim olarak taşınmasını sağlamaktadır Palet, taşıma ve depolama süreçlerini hızlandırmakta, emniyet ve maliyet faydaları yaratmaktadır. Paletleı forklift, asansör ve vinçler vb. araçlar tarafından taşınmaya uygundur. Lojistik operasyonlarda sıklıkla tahta (ahşap) palet, plastik palet ve oluklu mukavva palet (corrugated palet) türleri kullanılmaktadır. Son dönemde çevreci yaklaşımlar ve hijyen konusuna verilen önem ve bu konudaki yasal düzenlemeler tahta palet kullanımının gözden geçirilmesine neden olmaktadır. Oluklu mukkavva paletler istenilen ölçülerde ve baskılı olarak üretilebilmektedir.
Bir tahta palet 21 kg. iken oluklu mukavva palet yaklaşık 6 kg.dır. Bu tür paletlerin kullanıldıktan sonra geri kazanımı bulunmaktadır. Avrupa Palet Üreticileri Derneği (EPAL) , belirlemiş olduğu palet standardına uygun paletleri EPAL damgası vurulması için palet üreticilerine yetki veren ve bu yetkinin doğru kullanımını denet özel statüde bir kuruluştur.

EUR Damgası

EUR damgası sağ takozun üzerinde bulunmaktadır. Avrupa Palet Üreticileri Derneği (EPAL) işareti, üretildiği ülkenin kodu, üretici firmanın kodu, üretim tarihi (yıl/ay) ise orta takozun üzerinde yer almaktadır.

Avrupa Palet Birliği (EPAL) İşareti

Uluslararası eşya hareketi ile birlikte paletler dünyanın her yerine taşınabilmektedir. Bu hareket esnasında zararlı canlıların paletlere yerleşmesi ve bulaşıcı hastalıkların kıtadan kıtaya yayılması mümkün hale gelmektedir. Çeşitli tehlike ve risk içeren bu yayılmayı önleme ve kontrol etmek adına Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu (IPPC), ISPM 15 başlığı ile teknik bir standart oluşturmuştur. Böylelikle paletin gerekli ilaçlama sürecinden geçtiğini belirten işaret aranmaktadır.

YUKARI