fbpx

İşletme fonksiyonuna göre sınıflandırma

sırt sırta raf sistemi

İşletme fonksiyonuna göre depolar; lojistik, dağıtım, genel saklama ve hizmet depoları şeklinde ayrılabilmektedir. Dış kaynaktan yararlanma yöntemiyle depo hizmeti satın alınmaktadır.

Lojistik Depolar

Lojistik hizmet üretenler tarafından işletilen depolarda bir ya da çok sayıda müşteriye hizmet verilebilmektedir. Alanında uzman olan lojistik işletmeleri depo yatırımları ile birlikte müşterilere çok geniş bir yelpazede hizmetleri; taşıma, depolama, dağıtım, ambalajlama, paketleme vb. hizmetleri sunabilmektedir.

Dağıtım Depoları

Dağıtım depoları belirli sürelerle yüksek miktarlarda ürün depolamalarının yapıldığı yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dağıtım depoları müşterilerinden aldıkları ürünleri bu merkezlerde toplamakta, elleçleme yapmakta ve ilgili adreslere müşterisi adına teslim etmektedirler. Dağıtım merkezi ve aktarma merkezi şeklinde farklı türleri bulunmaktadır. Aktarma merkezlerinde depolama yapılmamakta hızlı ürün giriş ve çıkışı gerçekleşmektedir. Kargo işletmeleri, dağıtım ve lojistik yapan firmalar örnek gösterilebilir.

Genel Saklama Depolamaları

Genel saklama depoları, aldıkları eşyaları değerine, özellikleri ve işgal ettiği alana göre belirli bir süre için saklanması karşılığında ücret alınan depolardır. Ev ve ofis eşyaları, kara ve deniz araçları (araba, motosiklet, tekne vb.), iş makineleri bu depolarda saklanabilmektedir.

Hizmet Depoları

Hizmet depoları çok sayıda ve farklı özellikteki malzemeyi saklama ihtiyacından dolayı basit veya karmaşık uygulamalara sahne olabilmektedir. Örneğin kimya endüstrisinde selüloz cila üreticisi bir firmanın, katı, sıvı ve gaz ürünler için farklı depo ihtiyaçları vardır. Bu durum aynı endüstride bile farklı depolama sistemlerini gerektirir. Ülkemizde bu tür hizmet depoları gelişme aşamasındadır.

YUKARI