fbpx

Forklift

temesist depo ve raf sistemi

Sipariş toplama makinesinin yükselebilen kabin yapısı ile operatörün raflara yetişerek sipariş işlemesini sağlayan araçlardır.
Oldukça geniş bir alanda çalışabilen, taşıma işlemini hem deponun içinde hem de dışındaki alanlarda gerçekleştirebilen araçlardır .
Ön kısımlarında yer alan çatal ile yükün veya yükü taşıyan paletin altına girilerek taşıma ve kaldırma yapılmaktadır.

Forkliftler, benzin – dizel, LPG yakıtlı ve akülü olmak üzere üç çeşittir. Ön tekerleklerin ilerisinde bulunan çatallar ile palet operasyonları yapılmaktadır.
1.000 kg. ile 4.500 kg. arasında eşya taşıyabilmektedir. Konteyner elleçlemesinde kullanılan çok büyük türleri de mevcut bulunduğu gibi, 1.000 -1500 kg. kapasiteli küçük modelleri de mevcuttur.
Düşük taşıma kapasiteli modeller genelde üç tekerlekli üretilmektedir.
Forklift makineleri diğer istifleme araçlarından daha büyüktür bu nedenle operasyonlarda geniş dönüş alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Depo içerisinde rahat hareket edebilmeleri için yaklaşık 3,5 metrelik geniş koridorlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Forkliftler dayanıklı, hızlı ve araç yükleme boşaltma operasyonlarında çok kullanışlı olmalarına rağmen, koridorlara girebilmesi için ihtiyaç duyduğu alan nedeniyle, depo içi operasyonlarda daha az tercih edilmektedir.

YUKARI