fbpx

Depo Zemini

temesist depo ve raf sistemi

Depo Zemini

Depo tasarımında başlangıç adımlarından bir tanesi de “depo zemini” konusundaki planlamalardır, inşaat aşamasından başlayarak depo zemini düzenlenirken temelde dikkate alınması gereken bazı konular bulunmaktadır.
Öncelikle dökülecek beton zeminin kalitesi, kalınlığı, düz ve pürüzsüz olması ile beraber üzerine döşenecek yer döşemesinin de uygunluğu ve kalitesi, zeminin taşıma kapasitesine etki eden temel unsurları oluşturmaktadır.
Eksik, hatalı ya da depolanan ürünün özelliklerine uygun olmayan malzeme ile yapılan zeminler; sürtünme, ağırlık, nem vb. faktörler karşısında kısa zamanda bozulabilmektedir.

Bunun sonucunda zeminde aşınmalar meydana gelerek üzerinde kabarmalar veya çökmeler oluşmakta; bu durum forklift, transpalet gibi depo araçlarının dengeli çalışmasını engelleyebilmektedir.
Aynı nedenlerden dolayı raf sistemlerinin dengesi bozulabilmekte ve depolanan ürünlerin zarar görmesi hatta çalışanların yaralanması gibi iş kazaları ile sonuçlanabilmektedir.
Zeminin, çatlak, çökme vb. hasarlardan korunabilmesi ve oluşabilecek hasarlara zamanında müdahale edilebilmesi için periyodik olarak kontrol edilmesi oldukça önemlidir.
Bu gibi ya da başka zaruri durumlarda, yetkili inşaat ya da yapı mühendisine acilen danışılması gerekmektedir. Özel dizayn edilmemiş, asfalt zeminler paletli raf sistemleri için genelde uygun değildir ve denetimler sırasında bu türzeminlerin dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Depo Zemini

Depo zemini ile ilgili olan diğer bir nokta, depo içerisindeki ısı derecesini kontrol edebilmektir.
Depo binalarında ısı kontrolü sağlamak, çatı ve duvar yapılarının yalıtımının tam yapılmasını ilgilendirdiği kadar zemin yapısını da ilgilendirmektedir.
Depo içerisinin dış sıcaklıktan; yani bina dışındaki hava değişimlerinden etkilenilmemesi için ısı yalıtımını sağlayacak malzemeler kullanılmaktadır.
Olumsuz hava koşullarında yağmur, kar hatta sel sularının depo içerisine girmemesi için zemin yalıtımı ile ilgili gerekli önlemler alınmaktadır.
Örneğin; soğuk hava deposu olarak kullanılacak bir tesisin gerekli ısı derecesini koruyabilmesi için zemin yalıtımı da iyi olmalıdır.
Aksi takdirde burada depolanan gıda ürünleri son kullanma tarihi olarak belirtilen süreden daha önce bozulabilecektir.
Depo zemininin temiz olması, depo içerisinde tüm ekipman ve maLzemelerin ait olduğu yerde durması, depo araçlarının çalışmasını aksatacak dağınıklığın olmaması gerekmektedir. Bununla beraber zeminin kolay temizlenebilir özelliğe sahip olarak üzerine dökülebilecek sıvıların düzgün tahliye edilebilmesine imkan verecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
Gıda depolamasında anti bakteriyel zeminler tercih edilmektedir. Özellikle çabuk bozulabilir ve çürüyebilir ürünlerin depolandığı alanlarda bu tür zemin kaplamaLarı kullanılabilmektedir. Kırılabilecek ürünlerin depolandığı yerlerde ise kauçuk ve esnek yer kaplamalarının kullanılması olası kazalarda yere düşen ürünlerin kırılmasını ve zarar görme risklerini ortadan kaldırabilmektedir.

YUKARI