fbpx

Depo, Dağıtım ve Aktarma Merkezi Yönetimi

temesist depo ve raf sistemi

Depo, Dağıtım ve Aktarma Merkezi Yönetimi

Depo, ürünlerin hammadde ortamından üretim aşamasına, oradan da tüketim dağıtım merkezlerine kadar olan bütün bir faaliyetler dizisinin gerçekleştirilmesinde stratejik rol oynayan ara noktalardır.

Depo içinde eşyaların düzenli bir şekilde saklanması, ayrıştırma, yükleme ve boşaltma operasyonlarında hasar görmemesi, kaybolmaması, ses, ışık, ısı, nem, havalandırma, böcek ve kemirgen gibi faktörlerden zarar görmemesi uzmanlık gerektirmektedir. Depo, antrepo, dağıtım ve aktarma merkezlerinin ayrı çalışma prensipleri ve düzenleri bulunmaktadır.

Depo yönetiminde eşyaların doğru şekilde boşaltılması, ayrıştırılması ile birlikte belirli bir düzen dahilinde raflara yerleştirilmesi, korunması daha sonrasında siparişle birlikte raftan alım ve konsolidasyon, yüklemesi ve sevkıyata hazır hale getirilmesi Depo Bölümünün operasyonel sorumluluk alanlarıdır. Kalifiye insan kaynakları, depo bilgi sistemi (yazılım, RFID, barkod, okuyucu vb.), depo zemini, raf sistemleri, forkliftler ve paletler depo yönetiminin temel unsurlarıdır.depo raf, depo raf sistemi, depo raf sistemleri, raf, raf depo, raf sistem, raf sistemleri

Depo, Dağıtım ve Aktarma Merkezi Yönetimi

Belli bir uzmanlık ve işletmecilik bilgisi gerektiren depo işletmeciliğinin ilk yatırım maliyeti yer temini (satınalma/kiralama) ve kurma aşamalarından dolayı nisbeten yüksektir. Bu nedenle böyle bir girişimin fizibilitesini, maliyetlerini ve zaman içinde getirilerini iyi bir şekilde değerlendirmek, yatırımların geri dönüş oranını iyi hesaplamak gerekmektedir. Çünkü kapasite kullanım oranı düşük ve verimsiz işletilen depolar işletme için olduğu kadar ülke ekonomisi için de bir kayıp teşkil etmektedir.

Günümüzde ise klasik depolama anlayışı hızla dönüşüm göstermektedir. Zaman içerisinde “fiziksel (gözle birer birer) sayım yapma” ve “baba depocu” gibi kavramlar teknolojinin gelişimi ve kurumsallaşma ile birlikte içinde değişmiştir.

Müşteri istek ve ihtiyaçlarının çeşitlilik göstermesi ile birlikte, belirli üretim süreçleri, paket ve ambalajlama, barkodlama, dağıtım operasyonları bu alan içerisine girmiştir. Dolayısı ile maliyetler, güvenlik, verimlilik ve performans ölçümlemesi gibi kavram ve hayati konular yeni boyutlar kazanmıştır.

YUKARI